Bezpieczne zakupy na Allegro – o tym pamiętaj

Jednym najbardziej popularnych i jednocześnie największym serwisem aukcyjnym w Polsce jest Allegro. W związku z tym, że wiele osób może korzystać z Allegro, nie można uniknąć próby oszustwa. Przed nieuczciwymi sprzedawcami pozwala ustrzec się przestrzeganie kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa. Stosując się do opisanych poniżej kwestii zminimalizujemy ryzyko oszukania, zaoszczędzimy i czas i ochronimy portfel.

Zwykle na początku przygody z zakupami w sieci jesteśmy czujni i nie do końca ufamy sprzedawcy. Często przed brakiem dostawy towaru, chroni zakup produktu i zapłata za przesyłkę „za pobraniem”. Kontakt ze sprzedającym, dialog i opinie dotychczasowych klientów mogą uśpić niestety naszą czujność. Jeszcze kilka lat temu słynne były akcje dotyczące tzw. nigeryjskiego przekrętu, który polegał na „zakupie” przez obcokrajowca, który kontaktował się mailowo skanując często dowód zapłaty za towar namawiał jednocześnie do szybkiej wysyłki przedmiotu na wskazany adres (najczęściej w Nigerii właśnie). Niestety pieniądze nigdy nie docierały na konto sprzedającego. Kolejnym oszustwem było podszywanie się pod kupujących, czy sprzedających. Allegro na szczęście wprowadza możliwości zapłaty za towar poprzez „płacę z Allegro” – tam numery konta nie mogą zostać ot tak sobie zmienione. Inna możliwością oszustwa są fikcyjne aukcje, czyli wystawianie na sprzedaż towarów, które de facto nie istnieją. Często słowa kluczowe używane przez nieuczciwych sprzedających, mylą kupującego. Takie procedery są wychwytywane przez pracowników serwisu, jednak pojawiają się łącznie z tzw. martwymi duszami (fikcyjnymi „kopertkami”, zakładanymi dla rozruszania np. licytacji). Nieuczciwi sprzedawcy byli, są i będą. Zatem jak ustrzec się ich na Allegro?

Po pierwsze warto zwracać uwagę na towary (zwykle podróbki) w niskich cenach. Nie ma możliwości, by oryginalne towary były znacznie tańsze od tych, które wystawiane są prze innych użytkowników. Może się okazać, że po atrakcyjnej cenie kupimy podrobione, pseudo markowe rzeczy, które są nic nie warte. Drugą ceną, jaka powinna nas zainteresować, są koszty dostawy. Czasem sprzedający rekompensują sobie „obniżkę” ceny za przedmiot wyższym kosztem dostawy. Na szczęście w Allegro można ustawić filtr wyszukiwania po cenie z dostawą. Wówczas będziemy mieli faktyczny obraz przedmiotów i ich cen.

Przed dokonaniem zakupu konkretnego przedmiotu wypada zapoznać się z komentarzami i opiniami konkretnego sprzedającego. Dzięki pozytywnym opiniom możemy mieć niemal pewność, że sprzedający jest faktycznie uczciwy. Na uwagę powinny zasługiwać najnowsze oceny – pokażą obecną sytuacje i wiarygodność kontrahenta. Na aukcjach internetowych towary zwykle opisywane są dość szczegółowo i zdjęcia wstawiane do każdej aukcji powinny przedstawiać autentyczny produkt podlegający sprzedaży. Jeśli cokolwiek budzi wątpliwości, warto żądać dodatkowych zdjęć, czy wyjaśnień. „Kto pyta nie błądzi” a w przypadku aukcji internetowych – nie żałuje. W trakcie ustaleń, dodatkowego kontaktu jesteśmy w stanie ocenić, jak zaangażowany jest sprzedający i czy działa zgodnie z prawem. Warto zajrzeć do regulaminu sprzedawcy – tam powinny znajdować się wszelkie informacje dotyczące wątpliwych sytuacji w trakcie realizacji transakcji.

Jeśli już towar został wybrany, to należy zadbać o bezpieczną dostawę i zapłatę. Allegro umożliwia kilka opcji dostawy i zapłaty za dokonane zakupy. Najlepiej wybierać te bezpieczne formy płatności, tj. za pośrednictwem PayU. Rozwiązaniem może być także płatność przy odbiorze (zwykle droższa). Takie formy zabezpieczenia pozwalają skorzystać, min z programu ochrony kupujących serwisu, jeśli staniemy się ofiarami oszustwa. Ostatnim punktem, który każdy kupujący na Allegro powinien przestrzegać, jest rozwaga na licytacjach. Kierując się emocjami możemy wylicytować dany przedmiot za cenę znacznie przewyższającą jego wartość. Zatem panujmy nad licytacjami.

Serwis Allegro sprawia wrażenie jednego z najbardziej rozwiniętych, bezpiecznych i popularnych w Polsce. Pracownicy, najnowsze technologie zapewniają względne bezpieczeństwo dla kupujących i sprzedających. Mimo tego we własnym zakresie warto zadbać, by zakupy były przyjemnością, stosując się do tych kilku zasad.