Czy można wpłynąć na obniżenie oprocentowania kredytu?

Obecnie oprocentowanie kredytów jest na stosunkowo niskim poziomie. Jednak jeśli jest możliwość, to warto negocjować z bankiem obniżenie odsetek. Niewiele osób korzysta z takiej możliwości, a w przeliczeniu sporo można na tym zyskać.

Duże znaczenie ma nasza dotychczasowa historia kredytowa. Pokazując, że jesteśmy rzetelni jesteśmy na lepszej pozycji w tego typu negocjacjach. Dla bankowego analityka tacy klienci są pożądani – maleje ryzyko kredytowe, zatem warto ten fakt wykorzystać – tłumaczy ekspert portalu doradcy.co.pl. Bankowi bardziej zależy na udzieleniu nam kredytu, jeśli wie, że stać nas na jego spłatę. Analitycy bazują głównie na raportach pozyskanych z BIK. Można z nich wyczytać wiele informacji, zatem wykorzystajmy to, że mamy nienaganną historię by bank chciał nas zatrzymać u siebie.

Kolejnym składnikiem analizy jest zdolność kredytowa. Tutaj banki zwykle postępują według własnych procedur. Nie bez znaczenia pozostanie fakt, że potrafimy oszczędzać i zarządzać domowym budżetem na medal. Przy kredytach celowych ważny jest wkład własny. Zatem jeśli uzbieramy jak najwięcej, będziemy mogli rozmawiać o obniżeniu oprocentowania pozostałej potrzebnej nam kwoty, jaka chcemy pożyczyć. Oczywiście liczy się tez sposób inwestowania wolnych środków. Na plus może przemawiać lokata czy fundusz inwestycyjny, najlepiej w tym samym banku.

Zwykle proces takich negocjacji nie kończy się na jednej rozmowie z kierownictwem banku. Nie można pokazywać, jak bardzo na takim obniżeniu odsetek nam zależy. W końcu umiejętna gra doprowadzi nas do sukcesu. Bank pewnie wystąpi z propozycja nieznacznej obniżki, ale będąc nieustępliwym zyskać możemy kolejne punkty procentowe. Warto przygotować się do każdej takiej rozmowy – świadomy klient to dla banku skarb i zapewne ostatecznie dojdziemy do porozumienia.

Oczywiście niewielkie kredyty nie podlegają negocjacjom. Ale przy poważniejszych warto wałczyć nawet niewielkie obniżki, które w skali spłaty całego zobowiązania mogą nam przynieść znaczne oszczędności, a o to nam, klientom głównie chodzi.