6 zasad oszczędzania pieniędzy

Oszczędzanie pieniędzy jest kluczową kwestią, budowanie zaplecza finansowego jest ważne, szczególnie w tak niepewnych czasach, w jakich dzisiaj żyjemy. Większość osób nie liczy na emeryturę, ponieważ już dziś wiadomo, że jej wysokość nie będzie w stanie zaspokoić naszych potrzeb, gdy zakończymy pracę zawodową. Oszczędzania pieniędzy można się nauczyć, podstawa to chęci oraz cierpliwość, wyjaśnia ekspert portalu doradcy.informacjakredytowa.com.

Planowanie wydatków

Odpowiednie zarządzanie domowym budżetem jest ważne, okazuje się jednak, że niewiele osób ma kontrolę nad tym, ile wydaje i na co przeznacza ciężko zarobione pieniądze. Planowanie wydatków pozwoli nam na bardziej rozsądne zakupy oraz zwróci uwagę na zachcianki, jakim ulegamy. Przed każdymi zakupami, warto sporządzić sobie listę, jeżeli chcemy kupić coś czego na niej nie ma, należy najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie, czy na pewno dana rzeczy jest niezbędna.

Systematyczność

Oszczędzanie musi być regularnie, inaczej trudno będzie dostrzec jakiekolwiek efekty. Nawet, jeżeli zarobki nie pozwalają nam na odkładanie wysokim kwot, to nie warto się zrażać, najważniejsze, aby oszczędzać systematycznie.

Ograniczenie wydatków

Mimo, że może się wydawać, że nie sposób ograniczyć wydatki związane z rachunkami, to tak naprawdę jest niewiele osób, które analizują poszczególne oferty dostawców Internetu, energii elektrycznej itp. Obecnie wybór jest duży, dlatego jeżeli nasz dostawca energii ma wyższe ceny, niż konkurencja, warto zrezygnować z jego usług. Może się wydawać, że to niewielkie różnice cenowe, ale w ciągu roku, można zaoszczędzić całkiem pokaźną sumkę. Poza tym trzeba pamiętać o takich banalnych rzeczach jak wyłączanie światła po wyjściu z pokoju, mycie zębów przy zakręconym kranie, czy zamontowaniu żarówek energooszczędnych.

Oszczędzanie na jedzeniu

Zakupy spożywcze stanowią bardzo dużą część naszych miesięcznych wydatków. Niestety wiele jedzenia marnujemy – kupujmy tyle produktów, ile aktualnie jest nam potrzebnych, nie róbmy zakupów na zapas, szczególnie takich rzeczy, które mogą się szybko zepsuć. Warto szukać promocji i robić zakupy z wcześniej przygotowaną listą. Nie dajmy się zabrać na marketingowe sztuczki, dobrą radą jest także to, aby nie robić zakupów, gdy jesteśmy głodni.

Oszczędzanie jest dla każdego

Wiele osób pytanych o powody braku oszczędności, odpowiada, że nie zarabiają wystarczająco dużo. Oszczędzać może każdy niezależnie od osiąganych dochodów, nie chodzi o to, ile się zarabia, ale ile jesteśmy w stanie odłożyć.

Zachcianki usuń na drugi plan

Umiejętność odróżnienia potrzeb od zachcianek jest ważna, nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że te wszystkie rzeczy, które kupuje tak naprawdę nie są mu aż tak bardzo potrzebne i mógłby się bez problemu obyć bez nich. Niekiedy warto zrezygnować z zakupu kolejnych spodni, gry komputerowej czy drogich okularów, których mamy już 4 pary, na rzecz budowania finansowego zaplecza.
Posiadanie pieniędzy na czarną godzinę to większe poczucie bezpieczeństwa, kto nie chciałby być wolnym finansowo?! – można to osiągnąć dzięki systematyczności i cierpliwości.