Kredyt samochodowy czy gotówkowy?

Chciałbyś wymienić auto na nowe? Ale nie masz odłożonej wystarczającej sumy na ten cel? Z powodzeniem możesz skorzystać z ofert przygotowanych przez banki. Alternatywą jest kredyt samochodowy lub gotówkowy. Czym jednak te dwa produkty finansowe różnią się od siebie? I która opcja jest korzystniejsza?

Na jakich warunkach opiera się kredyt samochodowy?

Kredyty samochodowe są produktem bankowym na konkretny cel. Pożyczone pieniądze można więc przeznaczyć jedynie na zakup pojazdu. Oprócz samochodów, mogą to być ciągniki, motocykle czy motorówki (wszystkie pojazdy z silnikami). Jeśli chodzi o wysokość takiego kredytu, to banki nie przewidują ograniczeń – pieniądze mają pokryć po prostu koszt wybranego pojazdu. Kredyt samochodowy można zaciągnąć na maksimum 10 lat (sprawdź najlepsze kredyty samochodowe bez wkładu własnego). Podstawową cechą takiej pożyczki jest także konieczność zabezpieczeń dla banku. Takim zabezpieczeniem staje się sam kupowany samochód. Bank może od nas zażądać cesji polisy AC, depozytu karty pojazdu, zestawu rejestrowego czy weksla In Blanco.

Zasady kredytu gotówkowego

Na zakup samochodu możemy również zaciągnąć kredyt gotówkowy. Tego typu produkt można bowiem przeznaczyć na dowolny cel. Tutaj nie obowiązują ograniczenia, co do okresu spłaty kredytu. Bank analizuje naszą zdolność kredytową. W przypadku pozytywnej decyzji, pieniądze otrzymamy prosto na konto – bez żadnych dodatkowych formalności.

Która opcja jest korzystniejsza?

Podstawową zaletą kredytów samochodowych jest ich niskie oprocentowanie. Banki zwykle proponują odsetki rzędu 7-20 procent. Kredyty gotówkowe są droższe. Tutaj banki najczęściej nie schodzą poniżej 20 procent w skali roku. Różnica ta wynika z wymaganych zabezpieczeń. Zabezpieczeniem kredytu samochodowego staje się bowiem sam kupowany pojazd – do chwili spłacenia ostatniej raty będzie on formalnie własnością banku. Dla nas oznacza to, że przed spłaceniem kredytu, nie będziemy mogli samochodu sprzedać czy wymienić na inny. Z takiej możliwości bez problemu mogą skorzystać zaś osoby, które kupiły auto za kredyt gotówkowy.

Który kredyt dla kogo?

Kredyty gotówkowe są więc idealne dla osób, które chcą:
– szybko pożyczyć pieniądze,
– być jedynym właścicielem samochodu,
– uniknąć zbędnych formalności,
– mieć możliwość wymiany pojazdu na inny jeszcze podczas spłacania rat.

Kredyty samochodowe to opcja dla tych, którym zależy na:
– niskim oprocentowaniu,
– dużym wyborze ofert.