Jak łączyć i przenosić kredyty, by odciążyć domowy budżet?

Zaciągając różnego rodzaju zobowiązania zwykle dokładnie analizujemy wpływy i wydatki. Jednak z upływem czasu sytuacja może się zmienić, a dotychczasowe raty znacznie obciążają nasz domowy budżet. Aby nie doprowadzić do powstawania zadłużenia warto zdecydować, jak odciążyć nieco gospodarstwo domowe, czy też zwyczajnie zmienić dotychczasowy kredyt na tańszy. Do wyboru jest renegocjacja warunków umowy, konsolidacja czy przeniesienie kredytu do innego banku. W zależności od indywidualnej sytuacji każdego z nas, okresu pozostałego do spłaty i wysokości zadłużenia wybór może być różny.

Konsolidacja kredytów

Najczęściej banki oferują konsolidacje na korzystnych warunkach klientom, którzy posiadają wiele zobowiązań. Polega ona na połączeniu wszystkich kredytów i pożyczek w jedną, z wydłużonym okresem spłaty, więc i mniejszymi ratami miesięcznymi. Warto dokładnie przeanalizować tego typu propozycje, gdyż w ostatecznym rozrachunku może okazać się, że będziemy musieli oddać wiele więcej, niż przy pozostaniu przy dotychczasowym systemie spłaty. Produkt może być korzystny dla tych, których miesięczne obciążenia ratalne są zbyt wysokie i chcą zmniejszyć ratę kosztem wyższych kosztów itd. wynikających z kredytu konsolidacyjnego

Renegocjacja warunków kredytu

Polega zwykle na obniżeniu oprocentowania (a konkretnie marży) lub czasowym zawieszeniu spłaty rat. Warto także rozmawiać na temat wydłużenia czasu spłaty, przez co i zmniejszenie rat miesięcznych. Takie zmiany opłacalne są dla osób, które zaciągały kredyt kilka, kilkanaście lat temu – warunki udzielania kredytów były wtedy zdecydowanie mniej korzystne niż dzisiaj.

Przeniesienie kredytu do innego banku

Często zdarza się, że wszelkie próby rozmów z bankiem w jakim mamy obecnie kredyt nie przyniosły oczekiwanego efektu. Zwykle dotyczy to kredytów hipotecznych (sprawdź kalkulator kredytowy hipoteczny na informacjakredytowa.com). Istnieje możliwość przeniesienia kredytu do innego banku, który oferuje bardziej korzystne warunki. Oczywiście bank będzie zmuszony na nowo sprawdzić naszą historię kredytową i zdolność kredytową. Jeśli jest ok, warto próbować. Należy uzbroić się w cierpliwość, bo formalności przy takiej zmianie są dość skomplikowane, ale gra jest warta świeczki. Na takich zmianach udaje się, o ile znajdziemy dobrą ofertę, sporo zyskać, a przede wszystkim obniżyć, i to znacznie, miesięczną ratę kredytu (głównie z uwagi na różnicę w marży kiedyś i dziś).