Na lokatę czy do skarpety – jak efektywnie oszczędzać pieniądze?

Oszczędzanie pieniędzy do przysłowiowej skarpety nie ma większego sensu, chociaż są ludzie, którzy do tej pory nie przekonali się do gromadzenia pieniędzy na koncie bankowym. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że pieniądze tracą na wartości, dlatego należy inwestować, aby móc pomnażać swój kapitał.

Lokata jest jedną z najpopularniejszych form oszczędzania pieniędzy. Decydując się na takie rozwiązanie, możemy uzyskać niewielki zysk z odsetek. Jeżeli nie chcemy podejmować zbyt dużego ryzyka, a jednocześnie chcemy zarobić, lokata to bardzo dobre rozwiązanie, które na pewno warto rozważyć. Dlaczego nie warto odkładać pieniędzy do szuflady? Oszczędności, które nie są w żaden sposób zainwestowane, po prostu tracą na wartości wskutek inflacji.

Jeżeli zdecydujemy się na założenie lokaty, najlepiej przejrzeć oferty z kilku banków, aby móc wybrać taką, która będzie dopasowana do naszych potrzeb (można to zrobić na stronie banki.co.pl). Ponieważ banki bardzo często przygotowują promocyjne oferty dla nowych klientów, nie należy ograniczać się tylko do instytucji, z którymi jesteśmy związani na co dzień. Być może konkurencyjna placówka, będzie miała dla nas lepszą ofertę, niż bank, w którym aktualnie mamy konto osobiste.

Kolejną zaletą lokaty jest to, że nie jest skomplikowanym instrumentem finansowym, tak więc nie musimy tracić czasu na zgłębianie wiedzy na temat jego działania. Wystarczy wybrać odpowiednie oprocentowanie, przejrzeć warunki ogólne, czas trwania lokaty oraz częstotliwość kapitalizacji odsetek – to wszystko. Jeżeli pierwszy raz inwestujemy pieniądze, warto zdecydować się na wsparcie doradcy finansowego, który doradzi nam najlepsze rozwiązanie i przedstawi oferty dopasowane do naszych oczekiwań. Można skorzystać też z porównywarek finansowych, których obecnie w sieci jest bardzo dużo. Inwestowanie pieniędzy na lokacie nie jest skomplikowane, także samemu można podjąć decyzję dotyczącą odpowiedniej oferty.