Kredyt na mieszkanie od dewelopera – 5 faktów, o których możesz nie wiedzieć

Posiadanie własnego mieszkania to marzenie wielu z nas. Niestety jego zrealizowanie nie jest proste i zazwyczaj nie jesteśmy w stanie sfinansować mieszkania z własnych oszczędności. Dużo osób wspomaga się kredytami hipotecznymi, które czasami są jednym wyjściem z sytuacji. Jeżeli zastanawiacie się na kupnem mieszkania na kredyt, warto poznać kilka faktów na temat tej procedury. Aby móc kupić mieszkanie na kredyt, trzeba dopełnić wielu formalności zarówno w banku, jak i w biurze deweloperskim. Pamiętajmy o dodatkowych opłatach, które będziemy zobowiązani uiścić.

1. Wkład własny wpłacany jest na rachunek powierniczy, którym zarządza bank
Aby uchronić kredytobiorcę przed nieuczciwymi deweloperami, wkład własny nie jest wpłacany bezpośrednio do dewelopera, ale na specjalny rachunek powierniczy, który jest zarządzany przez bank. Dzięki temu, nawet jeżeli deweloper zbankrutuje, to klient nie traci pieniędzy, które wpłacił.

2. Przed oddaniem mieszkania do użytku, spłacasz tylko odsetki
Bank przekazuje pieniądze deweloperowi, dopiero jak inwestycja zostanie zakończona. Do czasu oddania budynku do użytku będziemy więc spłacać wyłącznie odsetki. Nieliczne banki umożliwiają spłatę rat kredytowych przed wykończeniem budynku, co jest tańszym rozwiązaniem, chociaż początkowo bardziej obciąża nasz budżet.

3. Koszt inspekcji przed wpłatą transz ponosi kredytobiorca
Koszty inspekcji na budowie ponosi kredytobiorca. Bank przed wpłatą każdej transzy kredytu wysyła na plac budowy rzeczoznawcę albo analizuje dostarczone dokumenty. Koszt inspekcji to około 300 zł.

4. Do czasu wpisu w KW będziesz płacić wyższą ratę
Kredytobiorca jest zobowiązany do opłacenia ubezpieczenia pomostowego, jest to opłata na rzecz banku z racji ryzyka, jakie ponosi do czasu, gdy jego interes zostanie zabezpieczony wpisem w KW. To wysoka opłata, zazwyczaj sięga kilku tysięcy złotych.

5. Gwarancja zwrotu zaliczki to tylko chwyt marketingowy
Starając się o kredyt hipoteczny, trzeba mieć podpisaną umowę deweloperską, to z kolei wiąże się z wpłacenie zadatku albo zaliczki. Oczywiście nie zawsze odpowiedź od banku będzie pozytywna, co w tym wypadku dzieje się z wpłaconymi pieniędzmi? Deweloperzy przeważnie stosują w umowach zapisy, które gwarantują zwrot kosztów, jeżeli otrzymamy negatywną odpowiedź z banku. Mimo to, warto bardzo dokładnie przyjrzeć się tym zapisom, gdyż bardzo często okazuje się, że owszem zwrot przysługuje, ale tylko wtedy, gdy odmowa następuje nie z winy klienta – tłumaczy ekspert portalu posrednictwokredytowe.pl. Ponieważ niektóre firmy deweloperskie oszukują w ten sposób klientów, warto dokładnie prześledzić ten zapis.