Kredyt konsolidacyjny – czym różni się od gotówkowego?

Dostępność kredytów i pożyczek na rynku bankowym i poza bankowym z roku na rok wzrasta. Niskie oprocentowanie, minimum formalności także w bankach zachęcają do korzystania z dodatkowych środków na różne cele. Polacy chętnie po nie sięgają. Niestety często miewają tez problemy ze spłata. Co wtedy? Kołem ratunkowym dla osób które mają przejściowe problemy finansowe może być negocjacja dotychczasowych warunków umowy, albo kredyt konsolidacyjny jeśli posiadamy wiele zobowiązań a wysokość raty miesięczne przerasta nasze możliwości finansowe.

Kredyt gotówkowy różni się od konsolidacyjnego nie tylko formą umowy, ale i oprocentowaniem. Jak wspomniano banki nie narzekają na brak klientów, jeśli chodzi o kredyty. Zwykle przy tych gotówkowych oprocentowanie jest wyższe, wynika to z większego ryzyka i często braku zabezpieczeń (banki udzielają kredytów także na podstawie wpływów na konto, także online).

Konsolidacja jest rozwiązaniem, dzięki któremu możliwe jest skumulowanie wszystkich dotychczasowych zobowiązań w jedno. Płacimy wtedy jedna ratę, z reguły niższa ale przez dłuższy kres czasu. Takie rozwiązanie jest korzystne, ale tylko połowicznie – niższe oprocentowanie, ale dłuższy okres spłaty i naliczanie dodatkowych odsetek i prowizji. Te koszty zapłacimy w przypadku konsolidacji podwójnie – za stare i nowe zobowiązanie. W efekcie koszty takich posunięć bywają wyższe. Zaleta jest ułatwienie polegające na możliwości kontrolowania długu, płacenia rat tylko w jednym banku. Procedury są uproszczone, zwłaszcza jeśli chodzi o te związane ze sprawdzaniem zdolności kredytowej. Niektóre banki po pokryciu znanych zobowiązań klienta udostępniają dodatkową kwotę na dowolny cel.

Oprocentowanie kredytów konsolidacyjnych jest korzystniejsze niż przy kredytach gotówkowych (sprawdź najnowsze oferty kredytów konsolidacyjnych na informacjakredytowa.com). Często banki oferują promocyjne warunki takich kredytów. Decydując się na konsolidacje, podobnie jak przy wyborze innych kredytów czy np. polis ubezpieczeniowych, warto porównać kilka produktów korzystając z dostępnych w sieci porównywarek. Można pokusić się o wyliczenia, czy ostatecznie konsolidacja pomoże pozbyć się problemów i czy ogólnie jest dla nas opłacalna.