Jak skutecznie wyjść z problemów kredytowych?

Mimo rosnącej świadomości finansowej społeczeństwo dane dotyczące wysokości kredytów, w tym wypowiedzianych są zatrważające. Okazuje się, że Polacy zaciągają szereg zobowiązań, by np. spłacać powstałe zadłużenie i w ten sposób między innymi popadają w tzw. spiralę zadłużenia. Czy to jest jedyne wyjście? No nie, są bardziej rozsądne i skuteczne rozwiązania.

Złotą zasada jest dokładna analiza możliwości finansowych, a w przypadku załamania się sytuacji materialnej poinformowanie banku o możliwych problemach. Bankom tez zależy na tym, by klienci spłacali swoje zobowiązania, więc wspólnie będzie można ustalić korzystny plan naprawczy. Zbyt pochopne działania nie niosą niczego dobrego. Wiele osób wykorzystuje do spłacania rat karty kredytowe – niestety te nie spłacone w okresie bezodsetkowym stają się bardzo drogie – oprocentowanie takich kart sięga nawet kilkudziesięciu procent rocznie. Wówczas z „pomocą” przychodzi kolejny kredyt albo pożyczka w firmie pożyczkowej, gdzie koszty są także wysokie. Mimo, że dostęp do takich szybkich pieniędzy jest dzisiaj niemal nieograniczony warto zastanowić się kilka razy, czy rzeczywiście warto. Zanim zaciągniemy kolejną pożyczkę, warto próbować innych metod tłumaczy jeden z ekspertów finansowych portalu posrednicyfinansowi.pl.

Co zrobić, aby zmniejszyć zadłużenie?

Najlepiej będzie zwrócić się do banku o czasowe zawieszenie spłaty kredytu, czy wydłużenie terminów spłaty (raty miesięczne staną się przez to niższe). Zwykle banki przychylają się do takich wniosków, a koszty są zdecydowanie niższe, niż te które grożą nam w sytuacji dalszego zadłużania się. Banki chętnie negocjują zmiany warunków spłaty wszelkich zobowiązań, bo działania windykacyjne często są długotrwałe i nie przynoszą zamierzonych efektów.

Pomocny może być też kredyt konsolidacyjny – polegający na zaciągnięciu zobowiązania na spłatę wszelkich innych. Wiąże się to z koniecznością uregulowania nowopowstałych kosztów, ale przez korzystne warunki pozbędziemy się wszystkich długów i pozostanie nam jedynie jedna rata miesięczna, zwykle na niższą kwotę niż szereg poprzednich w sumie. Często to jedyne rozwiązanie prowadzące do pozbycia się długów, jednak należy szybko złożyć taki wniosek – w przypadku poważnych problemów finansowych możemy nie uzyskać zgody na udzielenie takiego kredytu. Zatem jeśli tylko zaczną się jakiekolwiek problemy finansowe nie należy chować głowy w piasek, tylko działać – jeśli się chce można wiele.